Virüslerden ve Bilinmeyen E-posta Eklerine Dikkat Etme


Öncelikle her e-postayı açmak yada bakmak zorunda değilsiniz, bir e-postanın eki bir ZIP dosyasıysa veya kimin veya neden gönderildiğinden emin değilseniz , e-postayı silin . Eğer önemliyse, tekrar gönderilebilir veya sizi arayacaktır. E-postayı kimin gönderdiğini bildiğiniz biriyse , arayın ve e-postayı gönderip göndermediklerini sorun.

Yukarıdakileri yapmak için hala merak ediyorsanız ve zip ekini açıyorsanız içeriğin bir Word belgesi, PDF, JPG veya bir SCR ekran koruyucu simgesi olduğunu görebilirsiniz. Sıkıştırılmış dosyadaki son eke (dosya adındaki noktadan sonraki son üç harf) bakın. Eğer bir .EXE, .COM, .JS, .SCR veya .DOC .XLS veya .PDF olmayan herhangi bir şey ise o zaman bir virüs olacaktır. Bu dosyayı açarsanız OLACAK bulaşmış.

Son zamanlarda, .DOC ekleri de dahil olmak üzere, diğer ek sonlarına gömülü bir virüsü olan e-postaların gönderildiği örnekler vardır. Bu ekleri de virüs içerir ve olumsuz sonuçları olur. Gönderenin adını tanımıyorsanız veya ekin içeriğiyle ilgili makul bir açıklama yoksa, büyük olasılıkla bir virüs tehdidir.

TurkTelekom, Türkcell, Fedex, DHL teslimatlar Vergi Dairesi iadesi, Banka e-postalar, geri ödemeler, faturalar, kredi notları, yada çok beklenmedik bir kurumdan olabilir. Bu suçlular içeride ne olduğunu görmek için merakınıza güveniyorlar. Virüs eki (ZIP) mutlaka virüs değildir, ZIP içindeki dosyadır. Birde Zip dosyasının herçekten zip dosyası olmama olasılığı da vardırç

Virüs dosya ekleri bu sorunun, her yerde oluyor yalnız değildir ve tüm virüsleri algılamak için anti-virüs yazılımı güveniyor. Eğer yepyeni bir virüs olsaydı, suçlular anti-virüs ürününün bulamamasını sağlayacaklardır.

Buna günlük SIFIR virüsü adı verilir ve virüsü tanımak için virüse karşı koruma ürünlerini birkaç gün içinde geçirir (güncelleştirmeleriyle) ve onu algılayabilir ve silebilir.

Aynı şey, eki olmayan istenmeyen e-postalar için de geçerlidir, ancak daha fazla bilgi için tıklayabileceğiniz WEB SİTESİ BAĞLANTILARI vardır . Eğer bu bağlantıları tıklarsanız OLACAK ayrıca yönlendirilir web sitesi tarafından enfekte edilmesi sağlanır. Eğer bulaşmış ise, sizin bundan haberiniz olmaz, bunun gerçekleştiğini biliyoruz. Bir virüs üreticisinin yapmak istediği son şey, size virüslü olduğunuzu bildirmektir.

Lütfen e-posta ekleri, bağlantılar ve internet te genel olarak gezinme konusunda EKSTRA uyanık olun. Şu an internet üzerinde belkide 1000 web sitesinden 1’inin virüslü olduğu ve siteyi ziyaret ettiğinizde virüs bulaşabileceği anlamına geliyor.

Size bu virüslerin neler olabileceğine dair bir örnek vermek gerekirse, CRYPTO virüsüne (fidye yazılımı olarak da bilinir) bulaştırılan tek bir bilgisayara değil, ağ sunucusundaki her dosyaya da virüs bulaşmış bir şirket . Her belge, e-tablo, resim, pdf dosyası, çizim ve diğer düzenlenebilir dosyalardan geçti ve sadece suçluların nasıl çözüleceğini bildikleri bir algoritmayla onların çözebileceği hale getirmişlerdir. 500.000 dosya bulaşmış olabilir ve HAYIR dosyaları almak için bu şifreleme düzeltmenin etkin bir yolu yoktur.Eğer bir yedekleme yoksa sonsuza dek kaybedersiniz. Suçlular, bazı belgelerin tersine çevrilmesi için 5.000-10.000 $ talep eder, talep eder ve daha fazlasını isteyebilir ancak daha sonra birkaç dosyanın şifresini çözmek için gittikçe daha fazla para talep etmeye başlarlar. Neticede karşınızda suçlu insanlar var unutmayın, o kişilerle pazarlık etmek yada para ödemek asla çözüm olmaz.

Her zaman bizim size tavsiyemiz düzenli yedek almayı ihmal etmeyin ve kendinize alışkanlık haline getirin.