Dizüstü Bilgisayarların Hızını Artırmak için Bazı İpuçları


Yavaş bir Notebook bilgisayar, birçok insan açısından üretkenlik kaybının başlıca nedenleri arasındadır. Ama yavaş olduğu için bilgisayarınızı değiştirmeniz yeni bir tane almanız gerekmiyor. Önce bu yazımızı okuyun belki size de faydası dokunabilir.

Dizüstü bilgisayarınızın eski hızına geri dönmek istiyorsanız, gereksiz yazılımları kaldırmak kaçınılmazdır. Başlat menüsünde “program ekle veya kaldır” ifadesini aramanız yeterlidir. Açın ve notebook bilgisayarınızdaki  programların listesini göreceksiniz. Hangi programa ihtiyacınız olmadığını burada görebilir ve onu kaldırmayı seçebilirsiniz. Kaldıracağınız programalar belirli ölçüde rahatlama sağlayabilir.

Başlangıç ​​uygulamalarının başlangıç süresiyle doğrudan bir bağlantısı vardır. Bu uygulamalar, windows başlatma sırasında veya yeniden başlattıktan sonra bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını ve başlamasının daha kısa sürmesini sağlamak için gereksiz uygulamaları başlangıçtan devre dışı bırakabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınızın hızını artırmak için iyi bir fikirdir. Dizüstü bilgisayarda RAM modelleri çok farklı olabilir, bu nedenle RAM seçimini uyumlu hıza sahip almanız gerekir. Dizüstü bilgisayarınızda 4 GB RAM varsa ve bunun çoğu doluysa, windows otomatik olarak sanal ram olarak diskinizi kullanmaya başlar ve buda oldukça yavaşlamasına sebep verecektir. Bu durumda tek ihtiyacınız olan, daha akıcı hale getirmek için 4-8 GB RAM eklemek olmalıdır.

Dizüstü bilgisayarınızı hızlandırmak için başka bir harika ipucu, sistem performansını artırma yazılımı kullanmaktır. Disk temizleme yazılımları bu amaç için idealdir. Önemsiz dosyaları bilgisayarınızdan derinlemesine temizlemeye yardımcı olurlar.

Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar, tüm dünyada yavaş bilgisayarların arkasındaki en popüler nedenler arasındadır. Önemli verilerinizi korumak ve bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için iyi bir virüsten koruma yazılımı edinmeniz gerekir.

HDD, Sabit Veri Sürücüsü anlamına gelirken SSD, Katı Hal Sürücüsü anlamına gelir. SSD ve HDD uzun zamandır trend olan bir konu olmuştur. SSD, HDD’den çok daha fazla hız artışına sahip daha yeni bir teknolojidir. Sisteminizde bir HDD varsa, onu bir SSD ile değiştirmek daha iyi bir fikirdir.