Dizüstü Bilgisayarınızı Hızlandırmak İster misiniz?


Merhaba Teknoservis olarak müşterilerimizden aldığımız en çok sorun bildirimi, “bilgisayarım çok yavaş” şeklinde olmaktadır. Evet bilgisayarınız gerçekten yavaş olabilir, belkide yeni bilgisayar almak sorunu çözebilir, fakat gerçekten binlerce lira ödemek zorunda mısınız.? Teknoservis olarak sizlere bu konuda bazı bilgi ve öneriler de bulunmayı amaçlıyoruz.

Öncelikle gelişen teknoloji içerisinde bilişim teknolojisi belkide en hızlı değişen ve gelişen teknolojidir. Özellikle taşınabilir hale gelen teknolojik cihazlar artık hayatımızın her anında ve noktasında yer almaktadır. Tabii olarak gelişen bu teknolojiyi takip etmek ciddi bir bütçe haline gelmektedir. Hemen her insanın bir akıllı telefon sahibi olduğu günümüzde akıllı telefonlar artık bilgisayarların yerini alacak gibi görünse de, bir çok konuda bilgisayar kullanımı gerekliliğini sürdürmektedir. Gelişen donanımlar ve yazılımlar daha fazla bilgisayar gücüne ihtiyaç duymaktadır, eski bilgisayarınız genellikle artık yeni işletim sistemlerini ve programlara cevap veremediği için yavaşlamaktadır. Yani aslında yavaşlayan bilgisayar değil, gelişen programların ihtiyaçlarının artması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Peki bu açmaza nasıl çözüm bulabilirsiniz , her yıl yada iki yılda bir yeni bilgisayar almak çözüm mü ?
Bilgisayarlar temel olarak çok spesifik cihazlardır, bir çok farklı parçanın bir araya gelmesi ile oluşurlar. Bu parçaların bir araya gelmesi ile hız ve kapasite oranları ortaya çıkar. Bilgisayarınızın işlem gücü, grafik işleyebilme yeteneği, yerleşik hafızası yada depolama kapasiteleri hepsi bir arada bilgisayarınızın ortama performansına etki ederler. Bir masaüstü bilgisayar için bazı parçaları değiştirerek bilgisayar hızını belirli bir çerçeve içerisinde arttırabilmek mümkündür, Anakart desteğine göre bu yükseltmeler yapılabilmektedir, büyük paralar harcamadan işlemci ,ram, sabit disk gibi parçalar, ayrıca grafik kartlarının yükseltilmesi ve eklenmesi mümkündür. Peki bir diz üstü bilgisayar sahibi iseniz ne yapacaksınız?

Öncelikle belirtmek gerekir, notebook bilgisayarlar (dizüstü) genelde çok fazla değişime izin vermezler. Notebook bilgisayarlarda çoğunlukla Ram (hafıza) değişimi yapılabilir, bazı modeller için CPU (mikroişlemci) , hemnen hepsinde hard disk (sabit disk) değişimi ve kapasitesinin yükseltilmesi mümkündür, DVD rom (optik okuyucu) bir çok model için değişim mümkündür, GPU (Grafik kartı, ekran kartı) çok az model için mümkündür (bazı şekillerde pciex portları ve riser ile dışarıdan grafik kartı bağlanması mümkündür), kablosuz bağlantı kartı (wifi) değişim mümkündür.

Peki yavaşlayan bilgisayarınızı Teknoservis güvencesinde hangi işlemlerle hızlandırabilirsiniz?
– RAM yükseltmesi
– Hard Disk yerine SSD takılması
– CPU yükseltmesi
– İşletim Sistemi güncellemesi
– Yüklü programların optimizasyonu

Ram Yükseltmesi , En çok tercih edilen yollardan birisidir, bilgisayarınızda bulunan RAM genellikle işletim sistemi ve programlar için yetersiz kalabilir, notebook modelinizin desteklediği miktar ve özelliklerde olmak şartı ile gerçekleştirilebilir.

Hard Disk yerine SSD disk takılması, Belkide bilgisayar performansınızı en çok etkileyecek hızlandırma yöntemi budur. Windows işletim sistemleri , çok fazla disk işlemi yapmaktadır (okuma/yazma) işte bu işlemler sırasında geleneksel sabit diskler düşük hızlarından dolayı zaman kaybı yaşamaktadır, buda sizler için önemli olan bilgisayar ilk açılış web sayfası yüklenmesi, program açılışı sürelerini etkilemektedir. SSD diskler , eski tip mekanik sabit disklerin 5 – 10 katı daha hızlı çalışmaktadır.

CPU Yükseltmesi, çok az model için geçerlidir, bu durumda dizüstü bilgisayarınızın eğer destekliyorsa ana kartının aynı nesil ve uyumlu model işlemci takılması ile gerçekleşebilir. Çok az başvurulan bir hızlandırma yöntemidir, çok az model için yapılabilir.

İşletim Sistemi Güncellemesi, Yine bilgisayarlar için önemli bir şey işletim sisteminin güncel ve bilgisayarınızla uyumlu bir işletim sistemi olmasıdır. Servisnoktam uzmanlığı ile sisteminizi en hızlı çalıştıracak işletim sistemi ile çalışması sağlanır.

Yüklü programların optimizasyonu, Dizüstü bilgisayarınız açısından ortalama bir etkiye sahip işlemdir, bir çok notebook bilgisayar fabrika çıkışında gerekli gereksiz bir çok program yüklenir. Teknoservis tarafından notebook bilgisayarınızı yavaşlatan program ve uygulama parçaları tespit edilir ve kaldırılır. Ayrıca işletim sisteminin hızlı çalışmasını sağlayacak çeşitli ince ayarlar yapılır.

Sonuç olarak Teknoservis sizlere paranızı fazla harcamadan etkili hızlandırma yöntemleri sunmak için beklemektedir. Bilgisayarlarınızı servisnoktamıza getirdiğiniz zaman Dizüstü bilgisayarınız incelenerek size en uygun yöntem tavsiye edilecektir. Bir çok yavaş dizüstü bilgisayar servisimize geldikten ve işlemler yapıldıktan sonra sahipleri tarafından şaşılacak kadar hızlanmıştır. Sizde memnun müşterilerimize katılın, yeni bilgisayar için büyük paralar ödemeyin.