Bilgisayarınız Yaza Hazır mı?


Yaz geliyor, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte zaten belirli ısının üzerinde çalışmakta olan bilgisayarlarınız daha fazla ısınmaya başlayacaktır. Servisnoktam teknik servisiniz sizlerin hizmetindedir.

Isı bir bilgisayarın düşmanıdır. Bilgisayarlar, ısı dağılımı ve havalandırma düşünülerek tasarlanmıştır, böylece aşırı ısınmazlar. Çok fazla ısı oluşursa, bilgisayarınız kararsız hale gelebilir, aniden kapanabilir veya hatta bazı bileşen zarar görebilir.

Bilgisayarınızın aşırı ısınmasının birkaç temel nedeni vardır. Birincisi, arızalı veya hasarlı bileşenlerin gerekenden daha fazla ısı üretmesidir. Bir diğeri, aşırı ısınmanın oluşmasını önleyen soğutma sisteminin ister hava ister sıvı soğutmalı bir teçhizatınız olsun işini gereği kadar yapmamasıdır. Aşırı ısınmanın ne zaman sorun olduğunu ve sorunun nasıl çözüleceğini teknik servisimizde çözüyoruz.

Bilgisayar bileşenleri normal kullanım sırasında makul bir miktar ısı üretir. Bunu göz önünde bulundurarak tasarlanırlar ve çoğu PC’ye yerleşik birkaç soğutma sistemi vardır. Sıvı soğutmalı bir teçhizat kullanmıyorsanız hava akımı en yaygın soğutma sistemlerinden biridir. Tüm bileşenleriniz, dışarıdan daha soğuk bir hava çekebilmeniz ve kasanızda biriken sıcak havayı dışarı atabilmeniz önemlidir. Bilgisayarınızdaki ana hava akışının nasıl çalıştığı gerçekten tasarımına bağlıdır . Temel PC’lerde, yanlarında veya önlerinde havalandırma delikleri bulunan tek bir tahliye fanı görebilirsiniz. Oyun veya diğer yüksek performanslı platformlarda, muhtemelen tüm iç bileşenlere iyi hava akışı sağlamak için tasarlanmış çoklu giriş ve tahliye fanları göreceksiniz.

Spesifik bileşenler – CPU ve grafik kartınız gibi – en büyük ısı üreticileridir ve muhtemelen kendilerine ait ilave soğutma sistemlerine sahiptir. Genellikle CPU’nuza takılı olan ve bu ısıyı CPU’dan ve soğutucudan tahliye etmek için eklenmiş bir soğutucu görürsünüz.

Grafik kartlarında tipik olarak doğrudan bunlara doğrudan bağlı bir veya daha fazla fan bulunur ve bunların çoğu ısı tahliyesinin bir kısmını doğrudan bilgisayarınızın arkasına yönlendirir.

Yine de, PC kasanızdaki hava akımı sistemi basit bir amaç için tasarlandığını bilmelisiniz, aşırı ısı üreten bileşenlerden ısıyı uzaklaştırın ve ardından kasadan çıkarın.

Bilgisayarınızın Kasasını Temizleme : Masaüstü bilgisayar kasasında ve hatta dizüstü bilgisayarlarda zaman içinde toz birikmesi , fanları tıkaması ve hava akışını engellemesi. Bu toz havalandırma sorunlarına, ısınmasına neden olabilir ve PC’nizin düzgün şekilde soğumasını önleyebilir. Toz birikmesini önlemek için bilgisayarınızın kasasını ara sıra temizlediğinizden emin olun. Ne yazık ki, aşırı ısınan dizüstü bilgisayarların tozunu temizlemek genellikle daha zordur .
Doğru Havalandırmayı Sağlayın : Bilgisayarı, kendini uygun şekilde havalandırabileceği bir yere yerleştirin. Masaüstü ise, kasayı bir duvara doğru itmeyin; böylece bilgisayarın delikleri engellenir veya radyatörün veya ısıtma havalandırma alanının yakınında bırakılır. Eğer bir dizüstü bilgisayarsa, havalandırma deliklerini tıkamamaya dikkat edin. Örneğin, bir dizüstü bilgisayarı yatağa koymak, batmasına izin vermek ve orada bırakmak aşırı ısınmaya neden olabilir – özellikle dizüstü bilgisayar zorlu ve ısı üreten bir şey yapıyorsa kurtulamaz.
Fanların Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin : Bilgisayarınızın neden aşırı ısınmaya başladığından emin değilseniz, kasasını açın ve tüm fanların çalıştığını kontrol edin. Bir CPU, grafik kartı veya kasa fanı arızalanmış veya fişe takılmış olabilir, bu da hava akımını azaltır.
Isı Emicilerini Ayarlama : CPU’nuz aşırı ısınırsa, ısı emicisi doğru şekilde oturmayabilir veya termal macunu eski olabilir. Isı emiciyi doğru şekilde takmadan önce, ısı emiciyi çıkarmanız ve yeni termal macun uygulamanız gerekebilir. Bu ipucu, özellikle termal macunu uygularken bir hata yapmış olabilirlerse, tweaker’lara, overclockçulara ve kendi PC’lerini yapan insanlara daha fazla uygulanır.
Sıvı Soğutmada İki Katlı Kontrol: Sıvı soğutma kullanıyorsanız, pompanın verimli çalışıp çalışmadığını iki kez kontrol edin.

Teknik servisimizde bilgisayarınızın ihtiyacı olan tüm ısınma bakımlarını giderebiliriz ve yazın oluşabilecek aşırı ısınmalar ve kendiliğinden kapanma sorunlarına önleyici tedbirler sağlarız. Gerekli bakımlar yapılarak , ısı iletkenleri yenilenerek ısının işlemciler ile soğutucu metaller arasında hızlı geçişi sağlanır. Özellikle notebook bilgisayarlarınız da ısı bakımı çok önemlidir. Yazın artan hava sıcaklıkları ile kışın dengeli çalışan bilgisayarlar , yazın aşırı ısınmaya başlayacaktır. Bilgisayarlarınızın zarar görmesini engellemek için Teknoservis sizlere hizmet vermektedir.