Notebook Kırık Menteşe Onarım ve Değişim


Notebook bilgisayarlarda görülen bir diğer sorun olarak karşımıza lcd ekran ve ana kasa arasındaki bağlantıyı sağlayan, açıp kapatmamızı sağlayan menteşelerin kırılması gelmektedir.

Menteşeler zaman içinde aç kapa işlemlerinin sayısına göre sertleşmeye bağlar, menteşenin güvenli ve kararlı açılıp kapanmasını sağlayan sistem zaman içinde işlevini yitirir ve sertleşir. Bu sertleşme ardından menteşe ve ekran arasındaki metal parçalara daha fazla güç uygulanmasına ardından kırılmasına sebep olur. Bazı model ve marka notebooklar da üreticinin ihmali yada zayıf materyaller kullanması sonucu çok kolay kırılma durumları yaşanmaktadır, özellikle bu durumlarda yani kırılma durumlarında malesef yetkili servis garanti dışı işlem yapmaktadır.Böyle bir durumda kaldığınızda teknoservis olarak sizin yanınızdayız.

Bazen Metal parça kırılmaz ancak kasa ve metal parça arasındaki bağlantıları plastik kasadan koparır bu durum çok rahatsız edici olabilir. Çoğu zaman onarımı zahmetli ve pahalı işlemler arasındadır, Kırılan parçaların sayısına ve bilgisayarınızın markasına göre kasa ve kapak parçaları oldukça pahalı olabilmektedir.

Bazen kırılan menteşeden dolayı aradan geçen ekran kablosu ve kablosuz anten kabloları yada web kamera kabloları da kopabilmekte yada zarar görebilmektedir.

Menteşe ilk sertleştiği zamanlarda servisimize getirdiğiniz zaman , sadece menteşe onarımı yada değişimi ile sorununuz kolayca çözülebilir. Ancak bu şekilde kullanıp alt kasa ve lcd kasasındaki tüm bağlantılar kırıldıktan sonra servise gelen cihazların tamir işlemleri daha masraflı ve zahmetli olmaktadır. Bazı model notebooklarda yedek parça temin etmek oldukça zordur, bazen imkansızdır. Tabi biz teknoservis olarak her zaman müşterilerimize çözüm sunarız, yedek parçası temin edilemeyen notebooklarda kırılan parçaları onarım yolu ile tekrar işlevsel hale getirmekteyiz.

Notebook menteşe tamirlerinde genellikle çok pahalı yada bulunması mümkün olan modellerde yeni parça kullanmak suretiyle değişim işlemi yapılmaktadır. Ancak bulunamayan yada çok yüksek fiyatı olan modeller için kırık metal parçalar argon kaynağı yada metal bileşimine uygun ince sanayi tipi kaynak yapılarak düzeltilir. Kırık plastik parçalar için ise farklı yollar izlenmektedir, mümkün olduğu kadar görsel ve estetik olarak göze batmayacak şekilde teknoservis teknisyeni gerekli gördüğünde metal alaşımlı epoksi karışım yada plastik uyumlu epoksi karışım uygulaması yaparak kırık plastik parçaları sabitler, bazı durumlarda özel karışımlı macun kullanılarak kırık parçanın tamamlanması ardından üzerinin boyanması gibi çok aşamalı işler Teknoservis bünyesinde yıllardır başarılı şekilde uygulanmaktadır.

Menteşe tamir işleri parça durumuna göre 1-2 iş günü ile 7 iş günü arası zaman alabilmektedir, bu işlem için bilgisayarların üst lcd kısmı ve alt kasa denilen anakartın olduğu kısıma kadar sökülmektedir. Lcd ekran ve kabloları , kablosuz alıcı anten kabloları ve web kamera kablosu hepsi tek tek kontrol edilir.

Menteşe kırılmalarında çoğu zaman olmasa da kabloların zarar görmesi muhtemeldir. Bu durumlarda onarım yapılabilen kablolar onarılır, mümkün değilse yenisi ile değişimi sağlanabilir.

Size daha önce bahsettiğimiz gibi menteşe ve kasa parçaları onarım ve değişim işlemlerinde maksimum sağlamlık ve olabildiği kadar görsel düzgünlük sağlanmak amaçlanır, yeni parça değişimlerinde görsel olarak sorunlar olmamaktadır, eski sağlam halinde olduğu gibi görünür ve kullanmaya devam edersiniz.

Son olarak siz müşterilerimize her iş için olduğu gibi, işler çok büyümeden sorunla karşılaştığınız zaman teknoservis’e gelmenizi tavsiye ediyoruz, sorunlar büyüdüğü zaman masrafınız artmaktadır,bazen basit şekilde halledilebilecek işler zaman uzakdıkça masraflı hatta içinden çıkılmaz hal alabilir.

Tüm sorunlarınızda olduğu gibi, bir gün notebook bilgisayarlarınızın menteşesi doğru çalışmazsa veye kırılırsa sizleri Teknoservis’e bekliyoruz.