Dizüstü Notebook Bilgisayarlarda AC Adaptörlerin Değişimi


AC adaptörü nedir?

Temel olarak, şebeke voltajı olan AC 110-240V  Ülkemizde 220V olarak bilinen Alternatif Akımı küçük elektronik cihazlarımızın  çalışması için gereken düşük bir DC voltajına dönüştürür. Bunlar genellikle, pille çalışan cihazları şarj etmek veya çalıştırmak için gerekli olan ekipmanlar dır.

Tipik cihazınıza bir bakış

Şimdiye kadar, cihazınızın belirli kendine özel bir güç adaptörünün mevcut olup olmadığını kontrol edip satın almak en doğrusudur, bu şekilde eğer uygun bir orijinal Oem olarak firması tarafından üretilmiş %100 uyumlu adaptör kullanmak en doğrusudur. Eğer bulamıyorsanız yada çok pahalı ise ,yan sanayi üreticilere ait uyumlu adaptörler seçilebilir.

Kendi parti numarası ile adaptör bulamadığınızda önemli olan cihaz için doğru modeli seçmek olmalıdır, bunun için ilk şey, cihazınızın neyi gerektirdiğini bulmaktır, böylece cihazı inceleyip ne  voltajı ve mAh / A’yı  gerekli olduğunu gösteren herhangi bir etiket veya sembol arayın. Hiçbir şey bulamadıysanız kullanım kılavuzuna bakın veya hızlı bir Google araması deneyin.

 

Doğru adaptör özelliklerini seçme.

ac adaptör ,notebook şarj adaptörü akım ve voltaj değerleriGenel kural, V Voltaj ile eşleşmeli ve mAh’yi eşit ya da biraz daha fazla olmalıdır, bu yüzden aşağıdakileri kontrol ettiğinizden emin olun ve AC adaptörünüzü seçin,

  • Adaptör çıkışı V , cihazın nominal girişi V ile eşit olmalıdır.
  • Adaptör çıkışı, mAh veya A olarak akım değeri cihazın gerektirdiği akım değerine eşit veya daha büyük olmalı .
  • Soket şekli Jak uyan ve kutupları (polarite +/- ) yönleri mutlaka doğru olmalıdır.

Genellikle, tüm bu bilgiler Ac adaptör etiketinde bulunur, her zaman çıkış V ve mAh veya A’yı aradığınızı unutmayın.

İhtiyacınız olan en önemli şey budur ve adaptörünüzü artık güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz,

 

 

Amper ve voltlar Watt hakkında.

Gerilim gücü taşır ve Amper ne kadar enerji tükettiğinin ölçüsüdür, bir nehir gibi düşünün , V nehrin ne kadar geniş olduğunu ve A, suyun ne kadar hızlı aktığını göstersin, dolayısıyla düşük voltluk bir devrenin hızlı akan küçük bir nehir gibi olacaktır.

Yine nehir örneğinden gidersek saatte nehre ne kadar su aktığını hesaplayabiliriz. Bu Watt  olurdu. Bu üç değişken arasında doğrudan bir ilişki vardır.

Bir 12V 2A adaptörü (saatte 2m akan 12m nehri) 12 x 2 = 24W watt değerine sahip olacaktır.

Temel denklemler aşağıdaki gibidir.

W = VXA

A = W / V

V = W / A

Çoğu cihaz A veya mAh’yi listeleyecek ve eğer varsa, Watt’ları listeleyecektir.

Adaptör polaritesini okuma

V ve A’ya sahip olduktan sonra zor kısmı , Soket üzerinde taşınan voltajın yönüdür, yani + pozitif voltaj ile – negatif voltajın yönü, soket üzerinde iç kısım mı yoksa dış kısımda mı olduğudur. Genellikle Notebook üzerinde ve adaptörün altındaki etikette bu belirtilir. Unutmayın ters kutup bağlamak cihaza ciddi hasarlar verebilmektedir.

En yaygın olanı merkez pozitif (+) konektörlerdir.

 

 

 

Fiş seçimi

notebook adaptör güç soketleri ve kablo uçlarıEğer cihazın soket tipini bilmiyorsanız mutlaka önce araştırın bu tip konektörler için iki ölçüm vardır.

  • OD – Fişin dış çapı.
  • ID – Fişin iç çapı.

5 mm OD x 2 mm ID, dış çapın 5 mm olduğunu ve iç kısmın 2mm olduğunu söylüyor. Bir dükkana girerseniz, konektörün boyutunu karşılaştırabilir ve test edebilirsiniz, ya da teknik bakımdan bilgi sahibi iseniz, portun boyutunu ölçebilir ve kendiniz sabitleyebilirsiniz.

Genellikle satıcılar her cihazın soket tipini ve boyutlarını bilmektedirler, ancak yinede alırken dikkat etmeniz önemlidir.