Notebook Lcd Ekran Değişimi


Notebook bilgisayarınızın ekranımı kırıldı? Talihsiz durumlarda oluşabilen lcd ekran kırılmalarında servisimize gelin sizler için notebook modelinize %100 uyumlu yada orjinal seçenekleri ile değişim ve yenileme işlemi gerçekleştirelim.

Basit Olarak Bir Lcd Ekran Değişimi Teknoservis Tarafından Aşağıdaki Gibi Yapılmaktadır

Dizüstü bilgisayarınız AC adaptöründen çıkarılır. Dizüstü bilgisayar pili de çıkartılır.

Ekran çerçevesini çevreleyen kısımda, ekranın etrafındaki vidaları gizleyen yuvarlak vida etiketlerini Tespit edilip dikkatlice sökülür.

Kapakların altındaki vidaları çıkarmak için tornavida kullanılır. Tüm bağlantı vidaları dikkatlice sökülür.Sırada Ekran üst çervesinin sökülmesi işlemi varıdr.

Ekran çerçevesini ekran kasasının arka tarafından uzağa doğru bastırma yöntemi ile ayrılması sağlanır. Çerçeve, genellikle plastik çıtçıtlarla arka kasaya tutturulur, bu yüzden biraz zorlayarak açılır. Bu sırada çıtçıların kırılmaması önemlidir.

Ekran çerçevesini kaldırdıktan sonra, kaldırılması kolay olabilir veya olmayabilir. Değilse, muhtemelen ekran menteşelerinin etrafına takılmış olabilir. Ekran konumunun yukarı veya aşağı hareket ettirilmesi, gerekirse hafif bir kuvvetle tamamen serbest bırakılmalıdır.

Çerçeve tamamen söküldüğünde, LCD ekranın sol ve sağ taraflarında metal bir çerçeve içine sabitlenmiş olduğunu göreceksiniz. Arka ekran kasasını menteşelere bağlayan vidalarda sökülür.

Plastik arka kapak ve menteşe metalleri bir birinden ayrılır, ardından yavaş hareketlerle kablolar ile arka kapak bağlantıları açılır.

Lcd ve metal menteşeler arasındaki yan taraflardaki minik vidalar açılarak lcd ve menteşe bağlantısı kaldırılır. Bu vidalar sağda ve solda olmak üzere çok küçük ve en az 2 şer adet olabilmektedir.

LCD’nin arkasına takılı video kablosuna aşırı güç uygulamamaya dikkat edilerek video kablosu lcd soketinden çıkartılır. Genellikle video konektörünü ekranın arkasına sabitleyen bandı çıkarmanız gerekir. Video kablosunu ekran konektöründen çıkardığınızda, küçük bir kuvvetle fişten çekilmelidir.

Çoğu dizüstü bilgisayarında bu kablo konektörü led LCD lerde ekranın en altındadır.

Kırılan LCD’yi tamamen kaldırdıktan sonra, yeni olanı eski lcd ile aynı konuma getirilerek tüm işlemler tersi şekilde tekrar edilir.Video kablosunu konektöre tekrar takılır ve kabloları ve bantları eski olana benzer şekilde yerleştirilir. Video konnektör sökme takma işlemi önemlidir. Bu safhada özellikle led lcd lerin oldukça zayıf ve küçük olan konnektörlerine zarar vermeden tam olarak oturtmak çok önemlidir.

Herşey tekrar kontrol edilir, enerji vermeden önce konnektör bağlantıları dikkatlice yoklanır. Herşey yolunda ise cihaz enerji verilerek test edilir. Ardından görüntü düzgün ve sorunsuz ise lcd ve menteşeler vidalanarak toplanır, daha sonra plastik çerçeve ve arka kapak birleştirilir en son yapışlan vida kapakları vidaların üzerine yapıştırılır.

Tüm bu işlemlerin ardından müşteriye teslim edilmeden önce Teknoservis teknik personeli defalarca aç kapa testleri yapar. Sorunsuz değişim ve tam uyumlu lcd kullanılarak kırık lcd niz servisimiz tarafından değiştirilmiştir. Artık kullanabilirsiniz.