Notebook Fan Temizliği


Servisimiz bünyesinde yaptırabileceğiniz işlemler arasında önemli bir yere sahiptir. Satın aldığınızda notebook bilgisayarınız fazla ısınmıyordu, geçen günler aylar neticesinde ısı giderek artmaya başladı. Hatta o kadar çok ısınıyorki artık diziniz yanıyor, elinizi tutamıyorsunuz. Sonra size birileri notebook soğutucusu öneriyor tonla para verip satın alıyorsunuz, bir süre idare ediyorsunuz. Bir süre daha geçiyor bu defa bilgisayarınız kendi kendine kapanmaya başlıyor. Bir gün açıyorsunuz siyah bir ekran karşınızda bilgisayar başlamıyor yada windows açılıp mavi ekran hataları veriyor. Son noktada servisimize geliyorsunuz , ancak artık donanımsal hatalar oluşmuş oluyor, bağımsız ekran kartı işlemcisi bozulmuş ve ciddi masraflı hatta yeni notebook almanıza sebep olacak bir duruma gelmiş oluyorsunuz. Tüm bu anlattıklarımızı yaşamamak için kişisel notebook bilgisayarınızın peryodik olarak iç temizliğini servisnoktamız da yaptırabilirsiniz.

 

Notebook fan temizliği kulağa basit bir işlem gibi gelmektedir. Ancak bu işlem için notebook bilgisayarınızın tamamen sökülmesi gerekmektedir (bir kaç model hariç) ve çoğu zaman bu sökme işlemleri sırasında bilgisayarınız tamiri imkansız yada çok pahalı arızalarla sonuçlanacak hatalar olabilmektedir. Bahsi geçen sebepleri göz önünde bulundurarak , fan temizlik işlemlerinin yetkin servislerde yapılması önem taşımaktadır.

Fan Temizliği Nedir;

Notebook bilgisayarlar alışılagelmiş Masaüstü bilgisayarların aksine küçük ve dar bir alanda yüksek işlemler yapacak şekilde tasarlanırlar, neticede işelmciler ve yonga setlerinde meydana gelen ısınmaları telafi etmek fazlasıyla önemli olmaktadır. Basit olarak dışarıdan taze serin hava alınarak ısınan elemanlardaki sıcak hava dışarı atılmalıdır. Özellikle CPU ve Ekran işlemcileri için bakır soğutma sistemleri vardır. Fakat bu sistemlerin bir fan tarafından sürekli olarak soğutulması gereklidir. İşte tam burada fan temizlği dediğimiz olay önem kazanmaktadır. Fan dışarıdan soğuk havayı emiş yaparak bakır blok üzerindeki soğutma kısmına üfler, bu şekilde bakır soğutucunun transfer ettiği ısı dışarı atılmış olur. Ancak geçen zamanla , fan ortamdaki toz ,tüy ve benzeri partikülleride çeker ve bakır parça üzerine üfler, bu küçük parçacıklar bulunduğunuz ve bilgisayarı kullandığınız ortamın tozlu vs olmasına oranla resimdeki gibi bir hal alır. Daha sonra artık fan ne kadar üflerse üflesin soğuk hava bakır soğutucudaki sıcaklığı dışarı çıkartamaz hale gelmiştir. Fan sesiniz değişir yüksek devirde dönmesine rağmen bilgisayarınız daha çok ısınacaktır. Bu duruma gelmiş bir notebook bilgisayarın artık bu keçeleşmiş toz ve kir yumağından temizlenmesi şart olmuştur. Bazı kişiler bu tozu dışarıdan üfleyerek yada elektrik süpürgesiyle çekerek temizlemeyi denerler. Bu gibi durumlarda Fan sağ traftaki resimde göreceğiniz gibi sıkışıp hiç çalışmayabilir, ve kesinlikle bu kir ve toz yumağını temizlemek için geçerli bir işlem değildir. Toz kitlesi resim de görüldüğü gibi sıkışırken fan kanatçıklarının kırılmasına sebep olabilir. Bu durumda yeni bir fan almanız şart olacaktır. Bu yüzden hiç kimseye elektrik süpürgesi yada kompresör kullanarak fan temizliği yapmasını tavsiye etmiyoruz.

Fan temizliğinde göz ardı edilen bir diğer konuda Termal Macun yada Termal İletkenlerin yenilenmesidir. Tüm bilgisayarların cpu ve diğer yüksek ısınan yongaları ile bakır soğutucu arasına Termal İletken adı verilen bir pasta sürülür. Bu işlemin amacı ısının daha etkin şekilde işlemci ve bakır arasında iletilmesidir. İki farklı yüzey bir birine dokunarak ısı iletimi sırasında tam bir iletim mümkün olamamakta oluşan gözenekler vs de ısı iletimi hızlı ve etkin olamamaktadır. Bu durumda iki farklı parça (yonga ve bakır soğutucu) arasındaki tüm boşlukları tam olarak doldurmak amacıyla ikisini tek bir iletken haline getirecek olan termal iletken macun kullanılır. Bu macunların da bir ısı kapasitesi ve ömrü varıdır, özellikle yüksek ısılara maruz kalan bu macun özelliğini kaybederek sertleşip çatlar, hatta taşlaşırlar. Sertleşen bu termal iletken artık görevini yapamaz ve İşlemcideki ısıyı bakır soğutucuya tam olarak iletemez hale gelir. İşte tam da bu durumda fan temizliği dediğimiz servis işlemi sırasında termal iletken uygulaması yenilenir.

Yandaki resimde görülen sertleşmiş bir termal iletkendir. Artık işlem yapamaz hale gelmiştir ve yenilenmesi gerekmektedir. Eski ve katılaşmış termal iletkenin dikkatlice ve tamamı ile temizlenmesi gerekmektedir. Bakır yüzey ve CPU yada yonga TeknoServis elemanı tarafından dikkatlice temizlendikten sonra yeni termal iletken uygulaması yapılır. Termal iletkenin gereğinden fazla sürülmesi ekstra koruma sağlamaz. Yapılan uygulama ardından bakır soğutucu tekrar vidalanarak sabitlenir.  Uygun şartlarda gerçekleştirilen bir ısı bakımı ve fan temizliği sayesinde bilgisayarınız daha az ısınacak ve fan daha yavaş çalışacaktır.

TeknoServis elemanı Fan temizliği sırasında fan kontrolüde yapar ve fan temizlenir gerekirse yağlanarak ömrü uzatılmaya sesi azaltılmaya çalışır, fakat uzun zaman yüksek devirlerde çalışan fanlar da giderilemez arızalar ve sesler oluşabilir, bu gibi durumlarda müşterilerimize yeni fan değişimi teklif edilir ve yeni fan sağlanarak değiştirilir. Isı ve Fan temizliği bakımı işlemleri hakkında genel bir fikir edinmeniz sağlanmış yazımızda Teknik Servisimizde gerçekleştirilen bu işlem hakkında Genel bilgilere yer verilmiştir. Sizleri Teknoservis e bekler Notebook bilgisayarınızla problemsiz günler dilerken , her problemiz de yanınızda olduğunuzu bir kez daha hatılatırız.