Yedekleme Teknik Servis Hizmetleri


Servisimize gelen müşterilerimiz için verdiğimiz bir diğer hizmet Data kurtarma ve Yedekleme hizmetidir. Bu hizmet farklı şekillerde olabilmektedir, virüs bulaşması yada bilgisayar sıfırlanması gibi durumlarda farklı bir fiziksel diske yedek alma işlemi gerçekleştirmekteyiz. Yedek alma işlemleri bir çok kullanıcı ve müşteri tarafından hep ihmal edilmektedir, ancak çok önemli olduğunu kendileri için çok önemli olan resimleri ve belge arşivlerini kaybettikleri zaman anlamaktadırlar.

Bazen bir tek belge bile bizler için çok önemli olabilmektedir, yedeklenen belgeler para ve zaman anlamına gelmekte, bazen çok kişisel anılar ve hatıralar olabilmektedir. Şirketiniz için önemli muhasebe kayıtlarından, eposta arşivlerine yada teklif dosyalarınıza kadar bir çok şekilde yedeklenecek dosyalarınız olmaktadır.

Teknoservis olarak bilgilerinize değer veriyoruz, sizler için yedekleme işlemlerini servisimiz bünyesinde gerekli olan yöntemleri kullanarak yapmaktayız. Farklı yedekleme işlemleri farklı yöntemler gerektirmektedir, servisimizde bu işlemler problemsiz olarak yapılmaktadır. Müşterilerimizin bize belirtmiş olduğu tüm bilgilerini harici bir cihaz üzerine kayıt edip müşterilerimizin bilgilerinin güvende olmasını sağlarız. Farklı ihtiyaçlar oluştuğu zaman sizler için çözüm sınarız.

 

Yedekleme Hakkında Bazı Faydalı Bilgiler.

Her zaman en az iki fiziksel yere yedek almanız servisimiz tarafından tavsiye edilir. Yedek almak öncelikli data kurtarma işlemidir, Yedek aldığınız cihazlar güvenli olmalıdır, söz gelimi external  harddisk (harici disk sürücü) kullandığınız zaman bu diskin de bilgisayarınızdaki harddisk gibi bir cihaz olduğu ve sürekli taşındığı için daha riskli olduğunu unutmayınız. Sabit disklerin en büyük düşmanı sarsıntıdır, diskler mekanik parçalardır ve ani sarsıntılardan zarar görmeleri muhtemeldir. Yedek alırken birden fiziksel fazla yere yedek almanız önemlidir. DVD ye yedek almak mantıklı bir çözüm olabilir, DVD ler uzun yıllar saklamaya uygun yedekleme cihazlarıdır, ancak dvd lerin de bazı dez avantajları vardır, bir cd/dvd kolayca çizilebilir ve çizik dvd okunması güç hale gelebilir, bir diğer sorun yüksek ısıdır, fazla ısınan dvd ler özelliklerini kaybedebilir. DVD leri uygun saklama koşullarında saklamanız önemlidir.

Son dönemde önemli bir diğer yedekleme yöntemi ise bulut ve online drive lar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem de bilgileriniz internet üzerindeki bulut adı verilen sistemlere kayıt edilir, bulutlar basit olarak çok miktarda server ve içerilerinde bulunan depolama cihazlarının bir biri ile senkronize edilerek tek bir sürücü gibi çalışabildiği ve büyük  miktarlarda veriyi depolama ve milyonlarca kullanıcının dosyalarına ulaşabilmesine olanak sağlamaktadır. Bir çok ücretsiz online bulut sistemi vardır, bazı sistemler ücretli yada belirli bir kapasiteden sonra ücretli olabilmektedir. Ayrıca her bulut depolama sistemi size farklı bir güvenlik garanti edebilirler. Yinede bu sistemlerin kişisel bilgileriniz açısından güvenliği halen tartışılan bir konudur.