Notebook Güç Soketi Değişimi


Bilgisayarınızın güç soketi problem çıkartabilir, özellikle uzun süre kullanımla meydana gelebilir. Bir başa soket arızalanma başlangıcı adaptör jakının zamanla gevşemesi ve ardından sokete tam oturmamasından dolayı ark yapması ve aşırı ısınarak erimesi olabilir. Fakat çok karşılaşılan bir diğer sorun adaptör kablosuna , kablo bilgisayara bağlıyken ayak takılması ve soket kırılması olabilmektedir. Her durumda DC soket ve Adaptör jack arasındaki temas problemi bilgisayarınızın şarj etmemesine yada ufak kıpırdamalarda şarj kesmesine sebep olacaktır. İlerleyen arızalarda ise hiç şarj almayabilir ve notebook bilgisayarınız artık çalışamaz hale gelir.

 

 

 

 

 

 

Güç soketleri bir defa problem çıkarttığı zaman sadece lehimleme yöntemi ile sağlıklı netice almak oldukça güç olur. Bir çok servis kolay bir yöntem olduğu için kırık pin leri yeniden lehimlemeyi seçerler ancak kısa bir zamanda lehim noktasından tekrar kırılır . Teknoservis olarak güç soketi onarım ve tamir işlemlerinde müşterilerimiz için en doğru seçimleri yaparız, güç soketleri sıfır orijinal olan bir yenisi ile değiştirilir.  Eski Soketler  genellikle deforme olmaktadırlar, zaman için de defalarca takılıp çıkartılan adaptör jakı ve ısınmalar zaten güç soketinizi yıpratmışlardır, en iyi çözüm değişimdir.

Bir diğer nokta güç soketi temassızlık sorunları bilgisayarınızın şarj devresine zarar verebilir. Güç devresindeki mikroçipler ve diğer devre elemanları zarar görebilir. Yine basit görülen bir iş siz müşteriler için pahalı bir tamir işi haline gelebilir.

 

 

 

Teknoservis bünyesinde notebook Dc güç jak değişimi titizlikle yapılan işler arasında dır. Bu işlem için notebook bilgisayarınız tamamen sökülmekte , notebook anakart servis tezgahına alınmaktadır, eski soket özel havyalarla anakarta zarar vermeden sökülür, bu işlem göründüğünden daha zordur ve karta zarar vermemek çok önemlidir. Soket söküldükten sonra anakart üzerindeki jak pin delikleri güzelce temizlenerek yeni soket takılacak hale getirilir.  Yeni sıfır orijinal güç soketiniz teknoservis elemanı tarafından yerine oturtularak anakart üzerine lehimlenerek sabitlenir. Ardından gerekli test adımları uygulanır, servisimizde her işlem yapılırken defalarca kontrol edilir, yapıldıktan sonra ise testleri yapılır, sağlamlık ve geçirgenlik testleri yapılır. Herşey tamam ise elektrik verilerek kontrol edilir. Ardından notebook bilgisayarınız yeniden bir araya getirilir, Pil takılır şarj ve deşarj testleri yapıldıktan sonra, yarım gün sürecek test programında bilgisayarınızın pil ile ve pilsiz çalışması kontrol edilir. Ardından teknoservis güç soketi değişen bilgisayarınızı size teslim eder.

Notebook bilgisayarlarınız ile ilgili tüm sorunlarda Teknoervis’e danışmadan işlem yaptırmayın.