Dizüstü Bilgisayar Batarya Değişimi ve Kullanımı


notebook pil ve batarya servisiDizüstü bilgisayarınızın pil ömrü başlangıçta olduğundan daha kötü görünüyorsa, bu alışılmadık bir durum değildir. Piller genel inancın aksine, sarf malzemeleridir ve dizüstü bilgisayarın ömrü süresince kullanılamaz.

Zamanla ve bolca kullanımla, pilin kapasitesi azalacaktır. Bu yüzden dizüstü bilgisayarınız satın aldığınız zamandan çok daha az bir sürede pili boşalır, Bu durumda muhtemelen yeni bir tane satın alma zamanı gelmiştir.

Pil değişimi bazı dizüstü bilgisayarlarda yapılarından dolayı daha kolay olduğu söylenebilir: ancak bazılarının pilleri kullanıcı tarafından çıkarılabilir değildir servis işlemi gereklidir. Eğer satın alırsanız dizüstü bilgisayarı kendiniz sökmeye çalışabilir veya pilin yerini ve nasıl değiştirileceğini öğrenmek için üreticiye başvurun.

Çok eski bir dizüstü bilgisayar için yeni bir pil almak çok pahalıya mal olabilir.

Yeni bir bataryaya ihtiyacınız var mı?

Windows 8 işletim sisteminde yerleşik bir pil kullanım programı ve performans raporu vardır. Pilinizin kapasitesini ‘üretim kapasitesi’ ile karşılaştırmak için kullanabilirsiniz, bu da yeni bir pilden bekleyeceğiniz kapasitedir. Bu kapasite genellikle Watt Saatleri (Wh) olarak derecelendirilir ve genellikle dizüstü bilgisayar incelemelerinde özellikle belirtile  bir değerdir.

Kullanımda olduğu sürece, pilinizin kapasitesi değiştirilmeye kadar zamanla azalacaktır.dizüstü bilgisayar iç görünümü pil hücreleri

Windows 8 ve Windows 10’a dahil edilen pil kapasitesi geçmişi fonksiyonu, pilinizin üretim kapasitesini belirli bir süre boyunca karşılaştıracaktır, böylece ne kadar iyi performans gösterdiğini görebilirsiniz. Ölçülen bu kapasite eğer önemli ölçüde düşerse, bu size yeni bir pil satın alma zamanı geldiğini söyler.

Ayrıca uzun süre şarja takılı ve açık olan bir dizüstü bilgisayar bırakmanın pilin daha çabuk bozulmasına neden olabileceğini de belirtmek gerekir. İhtiyacınız olmadığı zamanlarda Pili çıkarmanızı (eğer mümkünse) ve ihtiyacınız olduğunda tekrar takmanızı öneririz. Elbette, belirli aralıklarla şarj etmeyi unutmayın .

Bazı dizüstü bilgisayarlar, takılı halde bıraksanız bile, belirli bir yüzdeye ve daha fazla bir pil tasarrufu modu sunar. Büyük isimlerin birçoğu, Dell, Lenovo ve diğerleri de dahil olmak üzere böyle bir yardımcı programa sahiptir.

Dizüstü bilgisayar pil ömrü nasıl arttırılabilir

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Bazılarını zaten yapıyor olabilirsiniz, ama yapamadığınız diğerleride var. Dizüstü bilgisayar batarya ömrünü iyileştirmek için bazı tavsiyelerimiz.

Birçok modern dizüstü bilgisayar tüm gün dayanacak kadar pil gücüne sahiptir, ancak bunu okuyorsanız, dizüstü bilgisayarınız sizin için yeterince uzun sürmez. Ve bolca dizüstü bilgisayarın çıkarılabilir pilleri bile yok, bu yüzden boş olanı tamamen şarj edilmiş bir yedek için değiştirmek bir seçenek değil. Dizüstü bilgisayar batarya ömrünü iyileştirmek için en iyi ipuçlarımız

Bir çok ipucu, akıllı telefonun pil ömrünü iyileştirmek için kullanılanlara benzer, bu yüzden aynı teknikleri kullanabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayar pil ömrü nasıl arttırılabilir
1. Ekranı karartın
Dizüstü bilgisayarlarda en büyük güç kullanımını yapan ekranlardır. Veya, daha spesifik olmak gerekirse, ekranın arka ışığı. Bu, bir LCD ekranda renkleri görmenizi sağlayan bir şeydir ve bazı eski dizüstü bilgisayarlar, flüoresan arkadan ışıklandırma özelliklerine sahiptir. Modern dizüstü bilgisayarlarda LED arkadan aydınlatma var, ancak bunlar bile çok pil kullanıyor.

Ekran parlaklığını karartmak, pil ömrüne 30 dakika veya daha fazla süre ekleyebilir. Neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlar, parlaklığı ayarlamak için klavye kısa yollarına sahiptir. Genellikle, Fn tuşunu basılı tutun ve üst satırdaki işlev tuşlarından birine veya güneş sembolü ile işaretlenmiş imleç tuşlarından birine basacaksınız.

Değilse, Windows tuşunu basılı tutun ve X düğmesine basın. Bu, parlaklığı değiştirebileceğiniz Mobility Center’ı açacaktır ve bu, Windows’un tüm sürümlerinde çalışır.

2. Güç ayarlarını değiştirin
Varsayılan olarak, dizüstü bilgisayarınız Güç Tasarrufu yerine Windows ” Dengeli ” ayarına ayarlanmış olabilir. Denetim Masası’nda Güç Seçenekleri’ni arayın ve hangi Güç Planı’nın seçildiğini kontrol edin. Windows’un şebeke veya pil gücüyle çalışmasına bağlı olarak farklı güç ve performans ayarları kullandığını unutmayın.

Bir pil tasarrufu seçeneği bulmalısınız ve sadece onu seçme ve pencereyi kapatma durumu. Değilse, ‘Ek planları göster’e tıklayın. Hala hiçbir şey yoksa, bir profilin yanındaki Plan ayarlarını değiştir’i tıklayarak bir güç planını özelleştirebilirsiniz.

Ekranı birkaç dakika sonra kapatacak şekilde ayarlamalısınız ve beş veya 10 dakika sonra hiçbir şey olmuyorsa, dizüstü bilgisayarı uyku moduna geçirmelisiniz.

Gelişmiş güç ayarlarını incelerseniz, sisteminizi hazırda beklettiğinizde ve hangi bileşenlerin azami güç tasarrufu profillerini kullanması gerektiğini (bazı dizüstü bilgisayarlarda, grafik kartında ve Wi-Fi bağdaştırıcısında) istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Windows 10’da, pil tasarrufu modunu etkinleştirmek için yeni bir geçiş düğmesi bulunmaktadır. Bu bir telefon gibi çalışır ve push e-posta gibi arka plan aktivitesini sınırlar.

Bulmak için pil simgesini tıklayın veya Eylem Merkezi’ni getirmek için ekranın sağ alt köşesindeki simgeyi tıklayın: Pil Tasarrufu kutucuğunu aşağıya bakacaksınız. Dizüstü bilgisayar şarj cihazınız bağlıysa grileşir. Hangi uygulamaların en fazla gücü tükettiğini öğrenmek için, saatin yanındaki pil simgesini tıklayın, ardından Güç ve uyku ayarları’nı tıklayın. Sol taraftaki bölmeden Pil’e ve ardından Pil kullanımına göre uygulama bağlantısına tıklayın. Bu modu, kutuyu işaretleyerek ve sürgüyü ayarlayarak otomatik olarak açabilirsiniz.

3. Wi-Fi ve Bluetooth’u devre dışı bırak
Bunları kullanmıyorsanız, Kablosuz ve Bluetooth’u devre dışı bırakın. Her iki radyo da hatırı sayılır bir miktar güç kullanabilir, bu yüzden pil gücüyle çalışırken bunları kapatmak mantıklı. Çoğu dizüstü bilgisayarın Wi-Fi özelliğini devre dışı bırakmak için bir anahtarı veya tuş kombinasyonu vardır, ancak Bluetooth daha zor olabilir.

Bazı üreticiler Bluetooth’u etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için bir yardımcı program (genellikle Başlat menüsünde görünür) sağlar, ancak şüpheniz varsa, Denetim Masası’ndaki Aygıt Yöneticisi’ne gidebilir, Bluetooth adaptörü buluncaya kadar donanım listesinde gezinebilirsiniz. üzerine tıklayın ve Devre Dışı Bırak’ı seçin. (Devre dışı bırakıldığında çift tıklandığında tekrar etkinleştirilmelidir.)

4. Dizüstü bilgisayarınızı kalıcı olarak şarjda bırakmayın
Lityum-iyon piller, fazla şarj edilemeyecekleri için nispeten zekidirler, ancak pilinizin uzun süre sağlıklı kullanmak için, dizüstü bilgisayarınızı daima elektrik prizine takmak ve takılı bırakmak iyi değildir. Bazı üreticiler (Sony ve Lenovo dahil), pilin tamamen şarj olmasını sınırlayan bir yardımcı program sağlar.

Bu, pilin bozulmasını önlemeye yardımcı olur ve dizüstü bilgisayarınızı daima şebekeye bağlı bırakabileceğiniz anlamına gelir. Dizüstü bilgisayarınızı pil gücüyle kullanmak ve maksimum pil ömrünü almak istediğinizde, bu sınırlayıcıyı devre dışı bırakın ve dizüstü bilgisayarın yüzde 100 şarj olmasını bekleyin.

5. Gereksiz çevre birimlerini çıkarın
DVD sürücünüzün içinde disk bırakmayın, Windows Gezgini penceresini başlattığınızda veya bir uygulamada Kaydet seçeneğine eriştiğinizde dönebileceğinden pil ömrünü kısaltır.

Taşınabilir sabit diskler veya USB web kameraları gibi bağlandığınız tüm USB aksesuarları da güç çekecek, bu yüzden gerekmedikleri zaman bağlantıyı kesin.

6. İkinci bir pil yedek pil satın alın
Birçok dizüstü bilgisayar için mevcut ve hatta dizüstü bilgisayarınızın orijinal olarak temin edilenden daha yüksek kapasiteli piller üretilmiş olabilir.

Bazı dizüstü bilgisayarlar CD veya DVD sürücüsünü çıkarmanıza ve yerine ikinci bir pil takmanıza izin verir.

Dizüstü bilgisayarınızın çıkarılabilir bir bataryası yoksa, hemen hemen tüm dizüstü bilgisayarlara uygun çeşitli ‘ipuçları’ içeren bir evrensel dizüstü bilgisayar pili satın almayı düşünün. Dahili pili azaldığında, yalnızca şarj edin, uygun ipucunu seçin ve dizüstü bilgisayarınızın güç soketine bağlayın. Harici batarya dahili bataryayı şarj eder veya dahili bataryayı çıkarırsanız, dizüstü bilgisayara doğrudan güç sağlar.

7. Yeni bir batarya satın alın
Popüler inanışın aksine, dizüstü bilgisayar pilleri sarf malzemeleridir – yazıcı mürekkebi gibi. Piller, dizüstü bilgisayarın ömrünü uzatmak için tasarlanmamıştır ve bu nedenle – garanti bildiriminin küçük bir kopyasını kontrol ederseniz – muhtemelen pilin garantisinin bitmiş olduğunu veya daha kısa bir süre için garanti edildiğini göreceksiniz.

Zamanla, piller bozulur ve birkaç yıl kullanımdan sonra, veya daha kısa zamanda muhtemelen pilin sadece orijinal kapasitesinin yüzde 50’sine sahip olduğunu ve sadece yarısı kadar işlevsel olduğunu görürsünüz.

Bazı dizüstü bilgisayarlar kullanıcı tarafından değiştirilebilen pillere sahip olmamasına rağmen, çoğu dizüstü bilgisayar orijinaline eşdeğer maliyetinden önemli ölçüde daha düşük bir ücret karşılığında muadil olanlarını satın  alabilirsiniz.

8. SSD’ye geçin
Dizüstü bilgisayarlarda hala yaygın olan mekanik sabit diskler kullanılmaktadır, bu diskleri döndürmek için belirli miktarda güç gerektirir. Diğer taraftan, bir katı hal sürücüsü, hiçbir hareketli parça içermediği için daha az güç kullanır.

Bu yükseltmeden pil ömründe aşırı bir iyileşme görmeyecek olsanız da, dizüstü bilgisayarınızı çok daha hızlı hale getirmenin ekstra faydası olacaktır.

9. Dahili grafiklere geç
Dizüstü bilgisayarınız bir AMD veya Nvidia grafik çipine sahipse, entegre grafiklere (genellikle Intel) sahip olma şansı da vardır. Teorik olarak, güçlü grafik yongası sadece oyun oynarken veya zorlu uygulamaları çalıştırırken kullanılır, ancak bunun böyle olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bluetooth ve Wi-Fi’de olduğu gibi, üreticiler bazen grafik yongaları arasında manuel olarak geçiş yapmak için bir yardımcı program sunarlar. Yeniden başlatmanız gerekebilir.

Nvidia veya AMD çipi yerine tümleşik grafik yongaları kullanıldığında, bu tür dizüstü bilgisayarları pil gücünün iki katı uzunluğunda olabildiği test edilmiştir.

10. Belleğinizi yönetin
Web tarayıcınızda 10 veya hatta 20 sekme açık olan sizseniz, bu sekmeleri işaretleyerek daha uzun pil ömründen yararlanacaksınız. Aynı şey aynı anda çok sayıda uygulama çalıştırmak için de geçerli.

Çok sayıda program çalıştırdığınızda veya bir editörde çok sayıda fotoğrafınız varsa, tüm boş sistem belleğini kullanırsınız. Ekstra herhangi bir şey, sabit diske ‘disk belleği’ olmak zorundadır, dediğimiz gibi, birçok dizüstü bilgisayarda mekanik bir cihazdır.

Bu sadece bilgisayarınızı yavaşlatmaz, aynı zamanda pil ömrünü de artırır.

 

  • Size saydığımız bu ip uçlarını kullanarak dizüstü bilgisayarınızın pilini daha efektif olarak kullanmanız mümkün olacaktır.
  • Eğer pil ömrü bitmiş bir dizüstü bilgisayara sahipseniz bitmiş bozuk pili üzerinde bırakmayın çıkartın.
  • Boşalan pilleri çöpe atmayın pil geri dönüşüm noktalarına bırakın.
  • Satın alacağınız pil için bizimle irtibata geçin ve sizin dizüstü bilgisayarınız için en doğrusunu biz seçelim.