Dizüstü Bilgisayarınıza Sıvı Döküldüğünde Ne Yapmalısınız


Merhaba Notebook bilgisayar kullanıcılarının hemen hepsinin başına gelebilecek en önemli sorunlardan birisi herhangi bir sıvının dizüstü bilgisayarınızın üzerine dökülmesidir.

Öncelikle Dizüstü bilgisayarınıza su,kahve, içecek, kola yada herhangi bir sıvı döktüyseniz, hızlı davranın…

notebook bilgisayarınıza sıvı dökülünce yapılması gerekenlerDizüstü bilgisayarınız var bir şekilde ıslanırsa zamanın ne kadar önemli olduğunu tekrar belirtmekte fayda var. Yapmanız gereken ilk iş bilgisayarı kapatmak fişini çekin ve hemen anda pili çıkarın . Unutmayın ki Her saniye önemli. Kapatmak için uygun adımları atma zahmetine girmeyin yani oturumu kapat vs gibi windows şeçenekleri ile vakit kaybetmeyin makineniz kapanana kadar güç düğmesine basılı tutarak bilgisayarı kapatın ve bilgisayarınızın birkaç gün  çalışmayacağını düşünerek işlerinizi ayarlayın.

İlk Adım: Kolayca çıkarılabilen tüm bileşenleri çıkarın.  Farenizi ve tüm kabloları çıkarın, flash sürücüleri ve DVD’leri çıkarın. Dizüstü bilgisayarınızı yalın haline getirin.

İkinci Adım:  Makinenizin dışını görünen yerlerini güzelce kurulayın.  Dizüstü bilgisayarınızı ter çevirin baş aşağı tutun ve gördüğünüz ıslak yüzeyleri bir havlu emici bir bezle kurulayın. Bu arada dökülen sıvının türü önemlidir.Su aşındırıcıdır, şekerli ve alkollü sıvılar ise en zararlı olanlardır. Her iki durumda da amaç, bilgisayarı hemen kurutmak suretiyle etkilerini olabildiğince aza indirmeye çalışmak.

Üçüncü Adım: Siz ilk etapta elinizden geleni yaptınız sakın bilgisayarınızı çalıştırmaya kalmayın ve makinenizi bizim gibi uzman bir tamir servisine götürmenizi tavsiye ederiz.

Peki illa da servise götürmek istemeden problemlere göz atmak isterseniz , sizin bir göz atmanız gerekiyorsa, makinenizi kurutmak için denemeniz gereken bazı adımlar vardır. Biz teknoservis olarak kesinlikle önermiyoruz, paranız çoksa küçük hasarlar büyük hale gelebilecek durumlar oluşturabilirsiniz TeknoServis hiç bir şekilde makinenizin parçalara ayırmasından kaynaklanan hasarlar için herhangi bir sorumluluk kabul etmediğini unutmayın.

notebook anakart sıvı temasGeride bıraktığımız yıllar içinde dizüstü bilgisayarlar  genelde onları açma ve bileşenleri sökme işlemlerini daha kolaydı, bir çok parçaya kolayca ulaşmak yada çıkartmak için kapaklar vardı. Peki ya şu anda, günümüz dizüstü bilgisayarlarında durum böyle değil Bir dizüstü bilgisayarı parçalara ayırarak zarar vermesi belkide oluşan hasardan daha kolay olduğundan ve yapmak istediğimiz en son şey durumu daha da kötüleştireceğinden, size çok fazla şey önermiyoruz. Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarınız izin veriyorsa, atabileceğiniz bazı adımlar mevcut.

Henüz yapmadıysanız ve dizüstü bilgisayarınız uygun bir model ise mutlaka pilinizi çıkarın. Bu genellikle dizüstü bilgisayarınızın alt tarafındaki bir düğmeye basarak yada bir sürgü şeklinde bir parça vasıtasıyla olabilir.

Eğer küçük kapakçıklar varsa bellek (RAM) ve depolama sürücünüz (HARD DİSK) gibi bileşenlere sıvı sızması konusunda endişeleriniz varsa, bunları da sökün. Bazı dizüstü bilgisayarlarda alt kısımdan sökülmelerine izin veren panelleri bulacaksınız. Ancak çoğu durumda, bunları çıkarmak için uygun bir tornavida kullanmanız gerekir. Her bir  ram’i çıkarmak için belleklerin yan klipslere basın. Disk sürücü veya sabit sürücüyü, çerçeveden çıkarmak için daha fazla vidayı sökmeniz gerekebilir. (vidaları kaybetmeyin) Diskleri kablo ve soket bağlantılarını dikkatlice sökün, bazı modellerde çok ince kablolar olabilmekte ve yenisini bulmak oldukça güç olmaktadır.

Islak olup olmadığını kontrol etmek için çıkardığınız her bileşeni dikkatlice bir ışık altında inceleyin. Herhangi bir ıslak parça gördüğünüzde dikkatlice kurutun, ancak sıvı su değilse başka bir şeyse,% 99 saf alkol ile silmek gerekebilir yani sadece kurutmak bir işe yaramaz. Parçalar güzelce arındırılmalı ve alkol kullanırken miktarı abartmayınız.

İşiniz bittiğinde, sıcak ve kuru bir alanda bir yada iki gün boyunca havayla kurumaya bırakabilirsiniz. Bir fanın kurutma işlemini hızlandıracağını unutmayın. Kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmayın, bu statik sorunlara neden olabilir (özellikle klavyelere fön makinesi tutmayın) . Makinenizi parçalara ayırıp bileşenlerin kuruması için zaman verdikten sonra, dizüstü bilgisayarınızı bir araya getirmek ve çalışıp çalışmadığını görmek için yaptığınız tüm işlemleri tersine yapın vidaları dikkatlice sıkın.

Eğer herşey yolunda gitmişse bilgisayarınız çalışacaktır. Fakat uzun yılların tecrübesiyle şunu söylemek mümkün, sıvı teması gören makineler zaman içinde farklı sorunlar dizüstü bilgisayarınıza sıvı döküldükten sonra anakart durumuçıkartabilmektedir. Bir süre çalışıp daha sonra arızalar vermesi muhtemeldir.

Sıvı dökülen Klavyelerin neredeyse %90 oranında tekrar kullanmak ve sağlıklı hale getirmek mümkün olmamaktadır. En iyi çözüm klavyenizi yeni bir klavyeyle değiştirmek  olmaktadır.

 

Peki parçaları sökülemeyen bir Dizüstü bilgisayarınız Notebook veya MacBook gibi bir modele sahipseniz ne olacak. Bu durum seçeneklerinizi büyük ölçüde azaltır, bu yüzden Uzman bir teknik servise götürmek en akıllıca çözüm yolu olacaktır. Tabi önce ilk adımları yapmanızda fayda var (En önemlisi zaman kaybetmeyin)

Sıvı dökülmesi ile Servi merkezine gideceğiz zaman arası yapabilecekleriniz: Makinenizi baş aşağı tutun, görünür ıslaklıkları kuru bir havluyla silerek kurulayın.

Yüksek sıcaklıklı Fön Makinesi gibi şeyler kullanmayınız. Sıvı teması yaşamış bilgisayarınızı TeknoServis Servisnoktam’a zaman kaybetmeden  ulaştırabilirseniz, en uygun şekilde sorununuz çözülecektir.