Notebook Klavye Değişimi


Notebook üzerinde en çok kullanılan kısım klavyeler diyebiliriz. TeknoServis olarak klavye bakım ve değişim işleriniz yapılmaktadır. Bu ara birim sayesinde bilgisayar ile iletişim kurularak yazı yazmak mümkündür. Ancak gerek zamanla gerekse talihsiz olaylar neticesinde klavyeler eski işlevlerini kısmen yada tamamen kaybedebilir. Özellikle sıvı madde dökülmesi klavyelerde büyük hasarlara yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda klavyeler yenisi ile değiştirilmelidir, dökülen sıvının cinsine göre klavyelerde farklı hasarlar oluşmaktadır. Özellikle şekerli meşrubat ve kahve gibi sıvılar kurudukların da karbon kalıntıları bırakarak kısa devreler yapmaktadır, klavyeniz bu durumda değiştirmek dışında başka çözüm olmamaktadır. Nadiren sadece su dökülen klavyeler uygun bir kuruma sürecinden sonra tekrar çalışabilmektedir. Fakat sıvı temas tüm elektronik cihazlarda kuruduktan uzun zaman sonra bile oksidasyon yapmaya devam edebildiklerinden problem çıkartabilmektedir. Klavyelerde bir diğer problem darbelere bağlı yada yüksek güçlü tuşlamalar neticesinde oluşmaktadır. Bu durum klavyedeki iletken kısımlardaki materyallerin zamanından önce bozulmasına sebep olabilmekte klavye zamanla tutukluk yapmaktadır. Diğer bir durum ise tuşların kırılması yada sökülmesi olarak karşınıza çıkabilmektedir. Kırılan kaybolan bir kaç tuşun yerine konulması oldukça güçtür. Klavyelerin tuşları çok küçük tırnaklar ile bağlantılıdır ve kırılan tuşun yerine takılması neredeyse imkansız olmaktadır, nadiren çıkma tuş değişimi yapılabilmektedir. Tuş kaybında yada kırılmasında genellikle komple klavye değişimi yöntemi izlenmektedir. Yeni bir tuş takımı takılarak bilgisayarınız ile aranızdaki iletişim kesintisiz olarak devam etmektedir.

Teknoservis bünyesinde klavye değişimleri orijinal yada tam uyumlu muadil klavyeler kullanılarak teknik servis güvencesiyle yapılır. Servisimize gelen her notebook bilgisayar aynı titizlikle hizmet alır, müşterilerimiz sadece yaptırdıkları iş için para öderler ve ödedikleri bu ücretin tam karşılığını alırlar. Notebook klavye değişiminde uygun model ve renk klavye kullanılır nizami şekilde söküm ve montaj işlemleri gerçekleştirilir ardından teknoservis teknik elemanı klavyenizi test eder. Sorunsuz çalıştığı gözlenen klavye ve notebook üzerinde son gözlemler yapılarak klavyenin bilgisayara tam olarak oturması sağlanır. Tenoservis tarafından değişimi yapılan klavyenizi kullanabilirsiniz.

Bazı tavsiyeler , teknoservis olarak siz müşterilerimizin notebook klavyesinin sürekli ellerimiz ile temas ettiğinin ve hijyenik olarak belirli aralıklarla temizlenmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz. Herhangi bir sıvı püskürtmeden yada dökmeden , bilgisayarınız kapalıyken sadece bir mikrofiber bez kullanarak yapabilrisiniz, mikrofiber temizlik bezini temiz suyla nemlendirin ve yumuşak hareketlerle sağa sola üzerinde gezdirin, arada sırada bu işlemi tekrar edin, klavye araları için yumuşak bir fırça kullanın.