Notebook SSD Değişimi/Upgrade


Teknoservis bünyesinde son dönemde en çok talep gören işlemlerden birisi Notebook içerisinde bulunan geleneksel hard disk (sabit disk) sürücünün yeni teknoloji SSD (Katı Hal Diski) ile değişimi yada yükseltilmesi işlemidir. Öncelikle SSD nedir sizlere kısa bir bilgi verelim. Basit olarak bir hafıza yonga birimi bileşkesidir, çok miktarda hafıza birimi birleştirilerek bir kart üzerine yerleştirilir. Bu ram hafıza yongaları diğer hafıza yongalarından farklıdır. Elektirik olmaksızın üzerine yüklenmiş verileri saklamaya devam edebilir. Geleneksel Hard Disklerin aksine hiç bir mekanik parçaya ihtiyaç duymaz veriler sektörlerde saklanmaz direk olarak mikroçip ler üzerinde saklanırlar.

SSD’lerin HDD’lere göre artıları

SSD‘lerde, hard diskler gibi mekanik parça bulunmadığı için gecikme oranı oldukça düşüktür. Ayrıca motorun diski döndürmesi ve disk üzerinden verinin okunup yazılması, rastgele okuma/yazma hızını da olumsuz yönde etkiler. SSD’lerde rastgele okuma/yazma hız oldukça yüksektir. Çünkü veriler elektriksel olarak depolanacak adrese doğrudan yollanır.

SSD‘lerde motor ve okuyucu kafalar gibi mekanik aksam bulunmadığı için sessiz çalışır ve daha az güç tüketir. Daha az güç tükettiği için ısı sorunu da oluşturmamaktadırSSD‘lerin avantajları hız, sessizlik ve düşük güç tüketimi ile sınırlı değil. SSD’ler mekanik hard disklere göre sarsıntılara karşı daha güvenilirler. Sarsıntı sırasında, içerisinde mekanik aksam bulunmadığı için bozulma ihtimali yok denecek kadar azdır.

SSD‘nin kullanıldığı bilgisayarlar, hard disk kullanan bilgisayarlara göre çok daha hızlı bir şekilde açılırlar. Başka bir değişle kullanıcıları bezdiren işletim sisteminin hazır olma sürecini minimuma indiriyor. Böylece bilgisayarınızın açma tuşuna bastıktan kısa bir süre içinde işlemlerinizi yapabileceksiniz. Ayrıca SSD’nin kullanıldığı bilgisayarlarda programların ve oyunların açılış süreleri ve yükleme kısımları oldukça hızlanır.

SSD’lerin hard disklere göre artılarını madde madde sıralamak gerekirse ;

-Hareket eden parça olmadığı için sessiz

-Düşük güç tüketimi

-Açılma süresi yok denecek kadar kısa

-Dosyalara erişim hızı çok yüksek

-500 MB/SN değerlerini geçen okuma ve yazma hızları

-Bozulacak mekanik parça olmaması ve titreşime dayanıklı olması

 

 

Şimdi Genel ve Anlaşılır şekilde size SSD’lerden bahsettik. Servis uygulamalarında müşterilerimizin tamamı tam memnuniyet sağlamıştır. 

SSD yükseltmesi işlemini özellikle geleneksel diski bozulan müşterilerimize zaten yeni bir Hard Disk almak yerine SSD ile değiştirme imkanı sağlanması yönünde teşvik ve öneride bulunmaktayız. SSD yükseltmelerinde kapasite sorunu yani film müzik vs arşiv yapmayan tüm TeknoServis müşteri için oldukça verimli bir işlemdir. 

SSD yükseltmesi yapıln Eski çift çekirdekli notebooklar da bile çok ciddi hız artışı olmuştur. Özellikle windows başlangıç süresi saniyeler içerisinde olmaktadır. Bu da genel kullanıcıların Notebook kullanımı ve internet üzerinde yaptıkları tüm işlemlerde 5 kat ve üzeri daha fazla hız sağlamaktadır. SSD için harcanacak para yeni bir bilgisayar gereksiniminizi ertelemenizi sağlayacaktır. Servisimiz Eski diskinizdeki bilgilerin aktarılması ve yedeklenmesi gibi ikincil hizmetleride vermektedir. Ayrıca Notebook bilgisayarlarında daha çok depolama ihtiyacı olanlar içinde farklı bir çözüm Teknoservis olarak sunulmaktadır. DVD/CD okuyucunuzu sökerek eski harddiskinizi ikinci sürücü olarak bir modül vasıtasıyla kullanmanızda mümkün olmaktadır. Bu gibi çözüm odaklı hizmetler Teknoservis tarafından müşterilerine sağlanmaya devam edecektir.

Eski Harddiskinizi daha fazla yormayın yada onunla vakit kaybetmeyin, SSD’ye terfi edin hızın ve performansın tadını çıkartın.