Notebook Harddisk Değişimi


Notebook Bilgisayarların tüm bilgilerin kayıt edildiği kısımdır, işletim sisteminiz ve tüm kişisel bilgileriniz bu sabit diske kayıt edilir. Aslında bozulana kadar bir çok kullanıcı ne kadar önemli olduğunun farkına varmaz. Sabit diskler uzun yıllardır aynı teknolojiyi kullanmaktadır, mekanik olarak çalışan bu parça içerisinde bulunan özel diskler üzerine dijital olarak bilgileri kayıt eden okuyucu, yazıcı kafalar sayesinde hızla dönen disk üzerinden okuma/yazma işlemi yaparlar. Tüm bilgileri çok kısa sürelerde okurlar yada yazarlar ancak bu sistemin zayıf noktalarıda vardır, sabit diskler deki diskler üzerinde meydana gelen hatalar bad sector adı verilen okunamaz bölgeler oluştururlar. Oluşan bozuk kesimlerde var olan veriler okunamaz ve bu bölümlere yazma gerçekleştirilemez. Diskler uzun saatler günler boyunca çalışacak şekilde tasarlanmış olsalar da, özellikle aşırı ısınma neticesinde manyetik olarak çalışan okuyucu kafalar manyetik özelliklerini kaybederler ve disk kullanılamaz hale gelebilir. Diğer bir konu darbe ve düşme neticesinde diskte fiziksel hasarlar oluşabilir, darbelerde diskler ve kafalar yada diğer parçalar sarsılabilir yada br birine zarar verebilir. Mekanik sorunlar bilgilerin geri getirilmesinide güçleştirebilir. Ayrıca hard disklerin diğer bir arıza yaptığı kısım kontrol kartlarıdır, diskin hemen altında bulunan ve tüm bu karmaşık işlemleri yapmasını sağlayan kart zamanla elektriksel şok ile yada sıvı temas gibi bir çok sebeple bozulabilir.

Resimde de göreceğiniz gibi sabit disklerin içi bir plak sistemini andırabilir. Sabit diskler çokca bozulan ve servisimizde başarılı şekilde değişimi gerçekleştirilen işlemlerdendir. Teknoservis olarak notebook bilgisayarlarınız için disk değişim işlemini belirli standartlarda yapar. disk değişimlerinde uygun ve kaliteli bir başka disk ile bozuk diskiniz bilgisayarınızdan sökülerek değiştirilebilir. Eski diskinizdeki veriler uygun ve kurtarılabilirlik durumuna göre yeni diskinize aktarılır. işletim sisteminiz ise var olan orjinal windows seri numaranız kullanılarak aktivasyonu yapılır tekrar orjinal olarak kullanmanız sağlanır. İleri düzey arızalı harddisklerden ise bilgilerin data kurtarma programları ile alınması ayrıca data kurtarma hizmeti olarak Teknoservis bünyesinde müşterilerimize hizmet olarak ayrıca sunulmaktadır. Dileyen müşterilerimiz kendi satın aldıkları haddiskleri getirerek değişim ve servis işlemlerini Teknoservis bünyesinde yaptırabilmektedirler. Her servis işleminde olduğu gibi bu işlemde de müşterilerimizin bilgisayarları test programları ile test edilir ve müşterilere görülen olası problemler bildirilir. Sizleri her türlü sorun için uzman teknik servisimize bekliyoruz.

En önemlisi Sabit disklerin ne kadar kolay bozulabildiğini açıkladık, her zaman bilgilerinizi yedekleyin, asla sizin için değerli anılarınızı veya bilgilerinizi bu mekanik diskin insafına bırakmayın, data kurtarma işlemleri her zaman başarılı olamaz, yada yüksek ücretler ödemenize sebep olabilir. Fiziksel olarak farklı yerlerde yedek bulundurmanız önemlidir.